www.malovani-praha.comInspirace

Inspirace - jaké barvy pro malování bytu a kanceláří

Malování bytů i kanceláři není jen o řemeslném zvládnutí vymalování stěn, ale i o barvách, které tomu prostoru dáte. Určitě chcete se ve svém bytě cítit přijemně, chtěte vytvářet prostor kde se budou dobře cítit vaše děti a kde se jim bude dobře učit. Stejně tak budete chtít, aby se u vás cítili dobře zaměstnanci i zákazníci. Pokud máte tyto cíle, věnujte pozornost tomu, jakými barvami ponesou stěny vašeho pokoje nebo i kanceláře. Barvy mají na naši psychiku totiž větší vliv, než byste čekali.

Už před 110 lety obdržel dánský lékař Niels Ryberg Finsen Nobelovou cenu za medicínu, když prokázal, že barevná chvění procházející lidským tělem mohou u lidí vyvolávat výrazné reakce. Barvy zkrátka mohou podstatným způsobem ovlivnit naše pocity i náladu. O tom učí i tradiční čínské učení Feng-šuej, které se zabývá vztahem člověka a jeho životního prostoru v čase. 

Jak tedy vymalovat jednotlivé prostory?

Bezpochyby budete mít jiné požadavky na ložnici, dětský pokoj nebo kancelář. Barvy je nutné volit podle toho, zda chcete odpočívat a relaxovat, nebo naopak potřebujete povzbudit kreativitu a myšlení. Co máte očekávat od jednotlivých barev je možné rozčlenit podle hlavních kritérií, jako teplota, sytost, světlost.

Teplota barev

Podle teploty se barvy a jejich odstíny dělí na studené a teplé.
Teplé barvy jsou červená, žlutá, oranžová, krémová atd. Mezi studené patří modrá, zelená a odstíny fialové, šedé, ovšem i mezi dalšími barvami najdeme odstíny „studenější“ a „teplejší“. Studené barvy a jejich odstíny vyvolávají pocit chladu a uklidňují, zatímco teplé povzbuzují k aktivitě, jakoby zahřívají. 

Studené barvy se proto hodí do místností určených k odpočinku a relaxaci, ale i soustředění, jako jsou např. pracovna, ložnice či koupelna. Teplé a veselé barvy naopak stimulují a vyvolávají emoce a hodí se do společenských místností jako je obývák, kuchyně či dětský pokoj.

Důležité je, že v místnosti by neměly být pouze teplé, nebo jen pouze chladné barvy. V místnosti, ve které chcete, aby působila útulně, by měly převládat teplé barvy. Ale měly by zde být i chladné doplňky či části.

Sytost barev

Sytost barvy a odstínu, které chceme v daném interiéru použít, může být také velmi důležitá pro celkový vzhled. Zde bychom měli uvažovat především nad vlastními pocity a kombinací s ostatními doplňky interiéru jako jsou podlaha, koberce a nábytek. Mějme také na paměti, že velké plochy syté barvy v interiéru mohou působit na člověka rušivě, tráví-li v něm delší dobu.

Světlost

Světlost barvy a odstínu užité v místnosti by se měla řídit dle světelných podmínek daného interiéru a také jeho velikostí. Pomocí správně zvolené světlosti barvy lze podstatně změnit celkový vizuální dojem místnosti. Malou a tmavou místnost opticky zvětšíte a projasníte světlým odstínem, příliš vysoký strop opticky snížíte použitím tmavšího odstínu (a naopak, standardní strop nikdy nedělejte tmavý, jinak vám bude „padat na hlavu“). Rozlehlou a strohou místnost lze zútulnit a zmenšit použitím tmavších tlumených odstínů.

Dále uvádíme rady pro jednotlivé pokoje. Nejsou to však pevně daná pravidla, spíše naše doporučení založená na psychologii barev a obecně vhodných barvách pro různé místnosti v bytě. Při výběru nezapomeňte, že je potřeba počítat i s nábytkem a dalším vybavením místnosti. Obvykle je dobré sladit barvy s největším či nejvýraznějším objektem v místnosti. Sladit ale neznamená, že barvy mají být stejné, to by naopak byla chyba, doporučuje se vyjít z barvy a použít jiný tón, nebo zcela jinou barvu, která vytvoří vhodnou kombinaci.

Pokud tedy máte na stěně výrazný dekorativní koberec, obraz či obývací stěnu, sedačku, zkuste vyjít z  jejich barvy. Pokud nechcete výrazné barvy, volte neutrální světlé odstíny jako bílá a béžová.
S tím také souvisí zásadní rada: U nových bytů je obvykle lepší nejdříve vybrat výrazný nábytek a dekorace, a pak teprve na jejich základě barvu stěn. Výběr nábytku a příslušenství je totiž relativně omezený, zatímco barevných odstínů pro výmalbu je k dispozici prakticky neomezeně.

Obecně o barvách

Bílá

Neutrální barva, která se hodí ke všemu. Navozuje pocit čistoty, zvětšuje a odlehčuje prostor. Na někoho ale může působit sterilně a příliš nemocničně. Proto můžete popustit uzdu fantazii a „vyřádit se“ barevně na doplňcích nebo zpestřit stěny barevnými obrazy, plakáty, fotkami atp. Ve spojení s hnědým nábytkem působí bílá barva seriózně.

Žlutá

Působí povzbudivě, navozuje dobrou náladu a teplo, podněcuje k pracovnímu výkonu. Rozjasňuje prostor, dodává energii a podporuje tvořivost a paměť. Tato barva je vhodná nejen do kanceláře, ale i pro zasedací místnost. Pro oči je však tato barva nejvíc unavující kvůli velkému množství světla, které odráží. Kvůli tomu se nedoporučuje vymalovat touto barvou všechny čtyři stěny.

Oranžová

Stejně jako žlutá barva povzbuzuje, podporuje aktivitu a zdravé prosazování se. Působí pohodovým dojmem a dodává elán. Je také velmi vhodná do zasedací místnosti a pro všechna místa, kde se lidé setkávají. Nahrazuje přirozené světlo, proto se hodí do místností, které jsou orientovány na sever.

Modrá

Uklidňuje, uvolňuje a vyvolává pocity důvěry, odpovědnosti a serióznosti. Využívá se zejména v prostředí, kde je zapotřebí klidu na práci nebo kde se používá analytické myšlení. V kancelářích se modrá barva objevuje velice často. V kombinaci s bílou napomáhá soustředění.

Zelená

Je uklidňující, podporuje koncentraci a navozuje pocity harmonie a relaxace. Tmavší odstíny působí svěže a podporují kreativitu. Velmi vhodná barva pro zklidnění očí. Zelená je ideální barvou do čekárny.

Růžová

Vyvolává něhu a dobrou náladu. Méně výrazné odstíny mají uklidňující efekt. Dodává prostoru rys ženskosti, proto je často k vidění v různých kosmetických, kadeřnických či jiných zkrášlovacích salonech.

Fialová

Je barvou ztišení mysli a meditace. Evokuje moudrost a může být inspirativní. Na každého může tato barva působit jinak, proto je zapotřebí pracovat s ní opatrně a volit vhodné doplňky. Fialová je někdy spojována s melancholií a může uspávat. Velmi vhodná je tedy do ložnice, do kanceláře se tato barva ne vždy hodí. Využít se dá zejména v různých relaxačních a zkrášlovacích salonech, stejně jako růžová.

Červená

Dodává energii a podporuje otevřenost, odvahu a stimuluje k aktivitě. S červenou barvou je dobré spíše šetřit, protože pokud se objevuje na velkých plochách, může vést k hádkám či agresivitě nebo vyvolávat znepokojující pocity. Na menších plochách ale působí velmi příjemně.

Hnědá

Dodává pocit bezpečí, jistoty, spolehlivosti a tepla. Působí solidně, střízlivě a tradičně. Hnědou je vhodné kombinovat s teplými barvami – žlutou či oranžovou. Osamocená totiž může působit nudným a jednotvárným dojmem.

Šedá

Šedá je neutrální barva. Neměla by se však používat na velkých plochách bez dalších barev, protože může navozovat pocit beznaděje a lidé mohou mít menší pracovní nasazení. S barevnými doplňky může působit elegantně, klidně a vyváženě.

Barvy do obývacího pokoje

Obývací pokoj ve světlých barvách působí vzdušněji větším prostorem.
Tmavší odstíny lze také použít, obývák tak vypadá útulněji. Je však potřeba velmi dobře volit konkrétní barevný odstín.

Vhodné barvy:

  • bílá (vhodné odstíny dle vašich preferencí)
  • zelená (světlá)
  • levandulová
  • šedobéžová, „hliněná“, kakaově hnědá

Nevhodné barvy:

  • výrazná červená
  • obecně všechny ostré, výrazné barvy, které mohou působit spíše rušivě

Vhodné osvětlení: zde záleží na vašich preferencích, lze použít teplou i studenou bílou. Vhodnější je spíše studená bílá (6500K).

Barvy do ložnice

Vzhledem k tomu, že se jedná o odpočinkovou místnost, je potřeba volit umírněné tóny příjemných barev. Samozřejmostí je i teplá bílá pro osvětlení, aby místnost působila útulně.

Vhodné barvy:

  • zelená
  • modrá
  • písková
  • vínová 
  • broskvová
  • růžová

Nesmí se ale samozřejmě jednat o výrazné odstíny.

Nevhodné barvy:

Výrazné odstíny barev.

  • oranžová
  • žlutá
  • červená

Vhodné osvětlení: teplá bílá (2500K až 4000K)

Barvy do kuchyně

Barvy v kuchyni lze použít prakticky libovolné, zde se vaší fantazii meze nekladou.

Vhodné barvy:

  • žlutá
  • broskvová
  • hnědá

Nevhodné barvy:

  • světle modrá
  • světle zelená

Vhodné osvětlení: studená bílá (5000K až 6500K)

Barvy do koupelny

Vzhledem k tomu, že koupelny jsou většinou poměrně malé, nedoporučujeme používat tmavé barvy, které by místnost opticky ještě více zmenšily.

Klasikou je bílá, světle modrá. Ale opět zde neplatí žádná zásadní omezení, důležité je jen to, aby se vám koupelna líbila.

Vhodné barvy:

  • všechny světlé, např. bílá, liliová, modrá

Nevhodné barvy:

  • tmavé barvy pro celé stěny, hodí se maximálně jen pro dekorace.

Vhodné osvětlení: teplá bílá (kolem 2700K)

Barvy do dětského pokoje

Mnoho lidí si myslí, že bílý dětský pokoj je nudný. Nemusí to však být pravda, i bílá doplněná o barevné prvky může vypadat velmi efektně.

Nevhodné barvy:

  • výrazná světlá červená, max. jako dekorace
  • oranžová (opět vhodná jen jako doplněk)
  • žlutá (dle některých názorů mají malé děti ve žlutých místnostech více sklony k pláči; opět je vhodná jen jako doplněk)

Vhodné barvy:

  • modrá
  • bílá
  • růžová
  • zelená

Vhodné osvětlení: teplá bílá (kolem 2700K)